Asgari ücret 2024 Temmuz zammı için son gelişmeler yakından takip ediliyor. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı son gelişmeler ile takip edilirken, gözler de resmi açıklamalara çevrildi. Geçtiğimiz iki yıl temmuz ayında milyonlarca asgari ücretliye ara zam yapılmıştı. Bu yıl da temmuz zammı için beklentiler artarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı açıklamada asgari ücrete zam olmayacağı sinyalini vermişti. Aralık ayında yapılan çalışmalar ile 2024 yılı asgari ücret 700 lirası asgari ücret desteği olmak üzere net 17 bin 2 lira olarak geçerli. Peki, temmuzda asgari ücrete zam gelecek mi? 2024 asgari ücrete ara zam var mı, ne zaman? İşte, asgari ücret zammı temmuz 2024 ile ilgili son gelişmeler.

66745042B9008A722C687Ad4

Asgari ücrete zam gelecek mi 2024 sorusu temmuz ayı yaklaşırken gündemin öne çıkan başlıklarından oldu. Kurban Bayramı tatilinin sona ermesiyle beraber Meclis'te çalışmalar başlayacak. Ekonomiye yönelik çalışmalar ile beraber asgari ücret temmuz zammı için de vatandaşlar yapılacak açıklamalara kilitlendi. Çalışanlar ve işverenlerin beklediği asgari ücrete ikinci zamma yönelik bir çalışma yer almıyor. Daha önce değerlendirmelerde bulunan Işıkhan, "Temmuz'da artış yapılmayacağı dikkate alınarak Ocak ayında ona göre artış yapıldı." demişti. İşte, asgari ücret temmuz zammı ile ilgili detaylar.

66745034B9008A722C687Acd

ASGARİ ÜCRETE İKİNCİ ZAM GELECEK Mİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Haber Global televizyonuna konuk oldu. Bakan Işıkhan asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Asgari ücreti hükümetin belirlemediğini belirten Bakan Işıkhan, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirler. Biz Bakanlık olarak işçi ve işvereni bir masada toplayıp müzakerelerin sağlanmasını sağlayan moderatör bir kurumuz. Temmuz'da artış yapılmayacağı dikkate alınarak Ocak ayında ona göre artış yapıldı. Ekonomi denge işidir. Bunu gözetmemiz gerekiyor. Biz kalıcı refah artışının derdindeyiz. Şu anda istihdamdan feragat etmeden bir büyüme sergiliyoruz. Biz de bu süreçte Bakanlık olarak işçilerimize, memurlarımıza ve emeklilerimize yönelik desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

BAKAN IŞIKHAN'IN DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın Devriamber sergisini gezerken Hürriyet’in gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

“6 aylık enflasyonun yüzde 25 gerçekleşmesi durumunda memur emeklilerine de işçi emeklileri gibi temmuz ayında yüzde 25 zam yapılması düşünülüyor mu?” sorusuna ise Işıkhan, “Şu an böyle bir çalışmamız yok” yanıtını verdi. Asgari ücretin temmuz ayında artırılmasına ilişkin bir çalışma olmadığını söyledi.

Alternatif Lease'de Ateş Yenen dönemi başlıyor Alternatif Lease'de Ateş Yenen dönemi başlıyor

2024 ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Aralık ayında yapılan çalışmalar sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Editör: Haber Merkezi