Dünyada, toplu ulaşımın elektrikli ve otonom dönüşümünde öncü rol oynayan Karsan, yenilikçi modelleri ve üstün hizmet anlayışıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. İnovatif modelleriyle başta Avrupa olmak üzere global pazarda varlığını hızla artıran Karsan, Türkiye’nin ihracatındaki ağırlığını da artırıyor. Bu kapsamda Otomotiv Endüstrisi İhracatçilari Birliği (OİB)’nin düzenlediği “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”nde bu yıl 30’uncu sıraya yükselen Karsan, “Altın Plaket”in de sahibi oldu. Karsan’ın ABD’den Japonya’ya kadar çok geniş bir coğrafyada toplu ulaşımın altyapısını elektrikli ve otonom araçlarıyla yenilediğini söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Avrupa’da son 4 yıldır aralıksız olarak lider olan modellerimizle dünya çapındaki araç parkımız hızla genişlemeye devam ediyor. Yeni teknolojiler ve kusursuz hizmet anlayışımızla hem üretim hem de ihracattaki gücümüzü artırmaya devam edeceğiz. Bugün itibarıyla 23 ülkede 1100’ün üzerinde Karsan elektrikli aracımız  hizmet veriyor. Son 5 yılın geneline bakıldığında Türkiye’den Avrupa’ya yapılan elektrikli otobüs ve minibüs ihracatının yüzde 84’ünü tek başına Karsan gerçekleştiriyor. Bu aslında Karsan modellerine dünya çapında olan yoğun ilginin de bir göstergesi. Sadece elektrikli araç üreten bir marka olarak kalmayıp, otonom teknolojisini ve ardından da geleceğin trendi olarak görülen hidrojen teknolojisini araçlarımıza entegre ederek mobilite dünyasına öncülük ediyoruz. Araçlarımızın Avrupa’da yakaladığı başarıyı yeni pazarlarla sürdürmeye, ‘Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde’ olmaya devam edeceğiz” dedi.

Başta Avrupa olmak üzere dünyada toplu ulaşımın elektrikli ve otonom dönüşümünde öncü rol oynayan Karsan, yenilikçi ürün ve hizmet anlayışıyla küresel bir marka olma yolunda büyük adımlar atmaya devam ediyor. Toplu ulaşıma son teknolojiyi entegre ederek ürettiği modelleriyle önemli bir hacme ulaşan Karsan, Türkiye otomotiv ihracatındaki konumunu da her geçen gün güçlendiriyor. Avrupa’da pazar lideri modelleriyle ihracat sıralamasında basamakları hızla tırmanan Karsan, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) düzenlediği “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”nde Altın Plaket’e layık görüldü.

Karsan 15 sıra birden yükseldi!

Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ, OİB’nin her yıl düzenlediği ve otomotiv endüstrisinde yılın en fazla ihracat gerçekleştiren kuruluşlarının ödüllendirildiği etkinlikte listedeki yükselişini sürdürerek bu yıl 30. sıraya yerleşti. Bir önceki yıla göre 15 sıra birden yükselen Karsan’ın aldığı ödülle ilgili açıklamalarda bulunan Okan Baş, “Karsan olarak ABD’den Japonya’ya kadar çok geniş bir coğrafyada toplu ulaşımın altyapısını elektrikli ve otonom araçlarımızla yenilemeye devam ediyoruz. Avrupa’da son 4 yıldır aralıksız olarak lider olan modellerimizle dünya çapındaki araç parkımız hızla genişlemeye devam ediyor. Bu da Türkiye ihracatındaki katkımızın artmasıyla sonuçlanıyor. Yeni teknolojiler ve müşteri odaklı hizmet anlayışımızla hem üretim hem de ihracattaki gücümüzü artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği Ocak 2024 verilerini açıkladı Otomotiv Sanayii Derneği Ocak 2024 verilerini açıkladı

Avrupa Elektrikli Otobüs ve Minibüs İhracatının Yüzde 84’ü Karsan’dan!

Bugün itibarıyla 23 ülkede 1100’ün üzerinde elektrikli Karsan modelinin hizmet verdiğini hatırlatan Okan Baş, “Son 5 yılın geneline bakıldığında Türkiye’den Avrupa’ya yapılan elektrikli otobüs ve minibüs ihracatının yüzde 84’ünü tek başına Karsan gerçekleştiriyor. Bu aslında Karsan modellerine dünya çapında olan yoğun ilginin de bir göstergesi. Sadece elektrikli araç üreten bir marka olarak kalmayıp, otonom teknolojisini ve ardından da geleceğin trendi olarak görülen hidrojen teknolojisini araçlarımıza entegre ederek  toplu taşımada geleceğin teknolojilerini bir arada sunabilen tek marka olarak öncü rolümüzü sürdürüyoruz. Araçlarımızın Avrupa’da yakaladığı başarıyı yeni pazarlarla sürdürmeye, ‘Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde’ olma vizyonumuz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Karsan Hakkında:

Türk otomotiv sanayinde 58 yılı geride bırakan Karsan, kurulduğu günden bu yana ticari araç segmentinde kendi markası da dahil, dünyanın önde gelen markaları için modern tesislerinde üretim yapıyor. 1981 yılından bu yana ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan’ın Bursa Hasanağa’daki fabrikası yılda tek vardiyada ~20 bin araç üretebilecek yapıya sahip. Binek araçtan ağır kamyona, minivandan otobüse kadar her türlü aracı üretebilecek esneklikte tasarlanan Hasanağa Fabrikası, Bursa şehir merkezine 30 km uzaklıkta olup, 99 bin metrekaresi kapalı toplam 203 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor.

Türk Otomotiv sanayisindeki tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda yer alan Karsan, mobilitenin geleceğinde bir adım önde olma vizyonu doğrultusunda iş ortakları ve lisansörleri ile birlikte yeni ve mevcut ürünlerin türevlerini geliştirerek yolcu taşımacılığında tüm segmentlerde yer almayı hedefliyor. Toplu taşıma sektöründe “yenilikçi ürün ve hizmetleri”, “fikirden pazara” geliştirmek ve pazara sunmak için faaliyetlerini sürdüren Karsan, özellikle Ana Üretici/OEM iş kolunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Karsan, Ar-Ge’den üretime, pazarlamadan satış ve satış sonrası faaliyetlere kadar otomotiv değer zincirinin tamamını yönetiyor. Karsan kendi markası altında çevre dostu Jest ve Atak modellerini üretiyor. Avrupa’da sınıfının lideri %100 elektrikli e-JEST ve e-ATAK modellerinin üretimini gerçekleştiren Karsan, yerli teknoloji şirketi ADASTEC ile de Seviye 4 sürücüsüz otobüs Autonomous e-ATAK modelinin üretim ve satışını gerçekleştiriyor. %100 elektrikli olan Karsan markalı uzun otobüsler 10-12-18 metrelik e-ATA serisi ve Hidrojenli 12 metrelik e-ATA Hydrogen araçlarıyla birlikte Menarinibus için de 10-12-18 metre otobüsleri üreten Karsan, 2022 itibariyle Renault markası için Megane Sedan otomobillerinin de üretimini gerçekleştiriyor. Karsan araç üretiminin yanı sıra, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasında endüstriyel hizmetler de sağlıyor.

Editör: Haber Merkezi