Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalar yaptı. Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olduğunu duyuran Erdoğan "Kamu çalışanlarımız için 16 Haziran Pazar günü başlayacak Kurban Bayramı sonrasındaki 2 günlük süreyi idari izin kapsamına aldık" şeklinde konuştu. Azalan doğum oranlarının ülkemizde de alarm verdiğini kaydeden Erdoğan "İnşallah bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız" ifadelerini kullandı.

NATO ZİRVESİ TÜRKİYE TARİHİ BELLİ OLDU NATO ZİRVESİ TÜRKİYE TARİHİ BELLİ OLDU

Kabine bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Saat 16.00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başlayan toplantı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 2 saat 15 dakika süren toplantının ardından alınan kararları açıklamak üzere kameralar karşısına geçti.

AA-20240604-34775929-34775922-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde;
"Bu sabah eğitim sırasında kaza kırıma uğrayan uçağımızda şehit olan 2 pilotumuza Allah'tan rahmet, ailelerine, kahraman ordumuza başsağlığı diliyorum."

"Kabinemizdeki birinci yılımızı dün itibariyle tamamladık. 85 milyonun her bir ferdine şahsımıza, partimize ve ittifakımıza duydukları güven için yürekten teşekkür ediyorum."

"Demokrasilerin ilk ve öncelikli şartı halka hesap vermektir. Her yıl bütçe görüşmelerinde Meclis'te hesap verdik, veriyoruz. 18 kez sandıkta millete hesap verdik, hepsinde ibra olduk. 85 milyonun tamamının hükümetiyiz. Emekçinin olduğu kadar işverenin de hükümetiyiz. Çiftçinin olduğu kadar memurun, emeklinin de hükümetiyiz. Batıda yaşayanların olduğu kadar doğuda yaşayanların hükümetiyiz. Bize oy verenler kadar tercihini farklı yönde kullananların da hükümetiyiz."

AA-20240604-34777566-34777565-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

"FELAKET TELLALLARINA ALDIRMIYORUZ"

"Felaket tellallarına aldırmıyoruz, fitne tüccarlarına kulak asmıyoruz. Bahanelerin arkasına sığınmadan Türkiye'yi büyütmenin mücadelesini veriyoruz."

YENİ YARGI REFORMU

"Reform irademizin somut sembolü olacak hazırlıkların içindeyiz. Yeni Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planıyla beklentileri karşılayacağız. Mülkün temeli olan adaletin etkin, hızlı ve tarafsız bir şekilde işletilmesi için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyeceğiz."

"DOĞUM ORANLARI ÜLKEMİZDE DE ALARM VERİYOR"

"Aile müessesesi bir bütün olarak tarihinin en çetin sınavını veriyor. En ağır saldırılara maruz kalıyor. Küresel kültürün desteklediği, teşvik ettiği cinsiyetsizleştirme politikaları insan neslini tehdit eder boyutlara ulaştı. ‘LGBT’ dayatması faşizmi dahi aratır bir zorbalığa, baskıya ve toplumu yozlaştırma aracına dönüştü. Çok farklı alanlarda ailenin ciddi sıkıntılarla yüzleştiğini görüyoruz. Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor. İnşallah bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız."

AA-20240604-34777566-34777562-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ

"En düşük emekli aylığında Ocak 2023 tarihine kıyasla net yüzde 82 artışa gittik. 2023 yılı Ekim ayında emeklilerimizin tamamına bir defaya mahsus olmak üzere 5'er bin lira ödedik. Emekli ikramiyesi 2024 yılı itibarıyla yüzde 50 artışa 3 bin liraya çıktı. Kurban Bayramı ikramiyesini 10-14 Haziran tarihleri arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırıyoruz. Toplam ödeme 42 milyar lirayı buluyor."

"Son 1 yılda 128'i kanser ilacı olmak üzere 570 ilaç geri ödeme kapsamına alındı. Böylece Geri Ödeme Listelerinde yer alan ilaç sayısı 8 bin 457'ye ulaştı"

AA-20240604-34777566-34777564-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

"KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTANBUL İÇİN HAYATİ BİR MESELE"

"(Deprem bölgesi) Yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim edeceğiz. 2025'in sonuna doğru tüm hak sahiplerini konut ve iş yerlerine kavuşturmayı hedefliyoruz. Pazar günü Küçükçekmece ilçemizde çöken bina, kentsel dönüşümün İstanbul için ne kadar hayati bir mesele olduğunu hepimize tekrar hatırlatmıştır. Şehirlerimizi depreme dayanıklı hale getirmek, hangi parti olursa olsun herkes için milli bir görevdir. Bu meselenin yeterince idrak edilemediğini görüyoruz. Hükümetimizin ve bakanlığımızın sergilediği hassasiyetin bir an önce yerel yöneticiler tarafından da gösterilmesini özellikle bekliyoruz"

"Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin birinci reaktörünün inşaatı yüzde 90 oranında tamamlandı, reaktörde mekanik testler yapılmaya başlandı. Gabar'da günlük petrol üretimini 43 bin 380 varilin üzerine çıkararak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık, yıl sonunda günlük 100 bin varil hedefliyoruz"

AA-20240604-34777566-34777563-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

"Üretim, istihdam, ihracat ve kaliteli büyümeden taviz vermeden tek haneli enflasyon oranlarını mutlaka yakalayacağız. Son 1 yılda Merkez Bankamızın brüt rezervleri yaklaşık 44 milyar dolar artışla, 142 milyar doların üzerine çıktı"

"KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN OLDU"

"Kamu çalışanlarımız için 16 Haziran Pazar günü başlayacak 2 günü de idari izin kapsamına aldık. Perşembe ve cuma günlerini de bayram tatiline ekleyerek 9 günlük tatil imkanı sağlamış oluyoruz. Kurban Bayramı'nın şimdiden milletimiz, İslam dünyası ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Editör: Haber Merkezi