OSS Derneği’nin 10 Yönetim Kurulu Üyesi’nden biri olduğu FIGIEFA, Seçimli Genel Kurulu’nu İstanbul’da gerçekleştirdi. OSS Derneği’nin davetiyle Seçimli Genel Kurulu’nu ilk kez Brüksel dışında yapma kararı alan FIGIEFA, 41 Genel Kurul üyesiyle yeni yönetimini belirledi. Milyar Euro’luk ciroya sahip dev firmaların, satın alımlarında Türkiye’nin potansiyelini tanıma fırsatı bulduğunu söyleyen OSS Derneği Başkanı Ali Özçete, “Uzun süredir Brüksel dışında herhangi bir yerde toplantı gerçekleştirmeyen FIGIEFA’nın davetimizi kabul ederek bu yıl bir toplantısını Türkiye’de gerçekleştirmesi zamanlama açısından da bizim için çok önemli. Genel Kurul’un hemen ardından FIGIEFA heyeti, Türkiye’nin en büyük uluslararası ticaret fuarı olma niteliği taşıyan Automechanika Istanbul’u da ziyaret etti. Ana destekçisi olduğumuz, 1500’ün üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan Automechanika Istanbul 2024 fuarını, FIGIEFA üyelerinin de ziyaret etmesinin ilerleyen dönemde Türkiye’nin yedek parça  ihracatına olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

OSS Derneği’nin 2000 yılından bu yana FIGIEFA’nın üyesi olduğunu ifade eden OSS Derneği Genel Sekreteri ve FIGIEFA Yönetim Kurulu Üyesi Emirhan Silahtaroğlu ise, “Federasyonun temel amacı, bağımsız yedek parça dağıtıcılarının ve onarım zincirlerinin haklarını savunarak adil rekabeti sağlamaktır. Buna işletmelerin parçalara, araçlara, verilere ve teknik bilgilere adil bir şekilde  erişebilmesi  için Avrupa ve Uluslararası yasal çerçevelerin sağlanmasını da ekleyebiliriz. Derneğimizin Avrupa Birliği ve Parlementosu tarafından tanınan ve uluslararası ticarette söz sahibi olan böyle bir kurumda bu seviyede temsil edilmesi, ülkemiz ve sektörümüz için büyük bir kazançtır. Bu sayede uluslararası alanda sektörel ve mevzuat açısından yön verici olma şansını elde ediyoruz. Ayrıca Avrupa’da olan pek çok düzenlemenin, kanun ve mevzuatın ülkemizde de doğru ve adil rekabeti sağlayacak şekilde uygulanmasına öncülük ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye otomotiv endüstrisi, nitelikli istihdam kapasitesi ve kusursuz üretim yeteneğiyle başta Avrupa olmak üzere dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu kapsamda Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) üyesi olduğu Avrupa’da yerleşik otomotiv satış sonrası pazarını temsil eden derneklerin çatı oluşumu olan Araç Parçaları İthalatçıları, İhracatçıları ve Toptancıları Uluslararası Federasyonu FIGIEFA, Seçimli Genel Kurulu’nu İstanbul’da gerçekleştirdi. Böylece, 1956 yılında kurulan ve OSS Genel Sekreteri Emirhan Silahtaroğlu’nun da 10 Yönetim Kurulu Üyesi’nden biri olduğu  FIGIEFA, ilk kez merkezi dışında bir ülkede genel kurul toplantısı düzenlemiş oldu.

Dev şirketler yerli üreticilerle buluştu!

18 ülkeden 19 dernek ve 5 satın alma grubunu temsil eden FIGIEFA, Seçimli Genel Kurulu’nda yeni Yönetim Kurulu’nu da seçti. Federasyonun yeni Yönetim Kurulu, her biri benzersiz uzmanlık ve bakış açıları getiren, FIGIEFA’nın misyon ve hedeflerini ilerletmeye katkı sağlayan, ulusal derneklerden ve Avrupa’daki otomotiv yedek parça dağıtım şirketlerinden profesyonellerden oluşuyor. Bu kapsamda FIGIEFA’nın yeni Yönetim Kurulu’na Mads Engberg (AUTIG / Danimarka) başkanlık edecek. Başkan Yardımcılığını Bastian Müller’in (GVA / Almanya) üstlendiği yeni Yönetim Kurulu’nda Lawrence Bleasdale (IAAF / İngiltere) Sayman olarak seçilirken üyeler de şu isimlerden oluştu: Tomasz Beben (SDCM / Polonya), Nines García de la Fuente (ANCERA / İspanya), Alex Gelbcke (FMA ve RAI / Hollanda), Emirhan Silahtaroğlu (OSS / Türkiye), Bertrand Thorette (FEDA / Fransa), Warren Espinoza (ATRI) ve Stéphane Antiglio (PHE).

FIGIEFA’nın Yönetim ve Genel Kurulu’nu oluşturan 41 üyesinin Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyleyen OSS Derneği Başkanı Ali Özçete, “Milyar Euro’luk ciroya sahip dev firmalar, satın alımlarında Türkiye’nin potansiyelini tanıma fırsatı buldu. Uzun süredir Brüksel dışında herhangi bir yerde toplantı gerçekleştirmeyen FIGIEFA’nın davetimizi kabul ederek bu yıl bir toplantısını Türkiye’de gerçekleştirmesi zamanlama açısından da bizim için çok önemli. Genel Kurul’un hemen ardından FIGIEFA heyeti, Türkiye’nin en büyük uluslararası ticaret fuarı olma niteliği taşıyan Automechanika Istanbul’u da ziyaret etti. Ana destekçisi olduğumuz, 1500’ün üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan Automechanika Istanbul 2024 fuarını, FIGIEFA üyelerinin de ziyaret etmesinin ilerleyen dönemde Türkiye’nin yedek parça  ihracatına olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

FIGIEFA üyesi olmak bir ayrıcalık!

OSS Derneği’nin 2000 yılından bu yana FIGIEFA’nın üyesi olduğunu ifade eden OSS Derneği Genel Sekreteri ve FIGIEFA Yönetim Kurulu Üyesi Emirhan Silahtaroğlu ise, “Federasyonun temel amacı, bağımsız yedek parça dağıtıcılarının ve onarım zincirlerinin haklarını savunarak adil rekabeti sağlamaktır. Buna işletmelerin parçalara, araçlara, verilere ve teknik bilgilere adil bir şekilde  erişebilmesi  için Avrupa ve Uluslararası yasal çerçevelerin sağlanmasını da ekleyebiliriz. Derneğimizin Avrupa Birliği ve Parlementosu tarafından tanınan ve uluslararası ticarette söz sahibi olan böyle bir kurumda bu seviyede temsil edilmesi, ülkemiz ve sektörümüz için büyük bir kazançtır. Bu sayede uluslarası alanda sektörel ve mevzuat açısından yön verici olma şansını elde ediyoruz. Ayrıca Avrupa’da olan pek çok düzenlemenin, kanun ve mevzuatın ülkemizde de doğru ve adil rekabeti sağlayacak şekilde uygulanmasına öncülük ediyoruz” diye konuştu. Kamu kurumlarının, AB’ye ithalat ve ihracattan, teknik bilgi ve verilere genel erişime kadar sektörü ilgilendiren pek çok konuda AB mevzuatlarını direkt olarak veya ülkemiz şartlarına uyarlayarak yürürlüğe aldığını hatırlatan Emirhan Silahtaroğlu, şöyle devam etti: “AB’ye üye olmasak da Avrupa Parlamentosunda önemli bir etkisi olan FIGIEFA’nın bir parçası olmak önemli bir ayrıcalık. Buna ek olarak FIGIEFA, ülkemizin de üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Konseyi’nde (UNECE) de adil rekabeti sağlayacak mevzuatlar üzerine çalışıyor. Federasyonun öncelikli gündeminde 6-9 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri ve sektörel anlayış ve işbirliği çerçevesinde iletişim faaliyetleri yer alıyor. Diğer öncelikleri arasında rekabet konusunda Avrupa Parlamentosu’nda 2028’e dek uzatılması sağlanan Blok Muafiyeti Kanunu, dijitalizasyon başlığı altında araç verilerine erişim ve siber güvenlik ile onarım hakkı başlığı altında bağımsız pazarın araç bakım ve onarım verilerine serbest erişimini sağlamak bulunuyor.”

Alternatif Lease'de Ateş Yenen dönemi başlıyor Alternatif Lease'de Ateş Yenen dönemi başlıyor

Sektörün tüm oyuncuları bir arada!

OSS Derneği’nin davetiyle Genel Kurulu için Türkiye’yi tercih eden FIGIEFA’nın üyeleri, 2 gün boyunca Automechanika Istanbul fuarını ziyaret etti. Bu kapsamda milyar dolarlık satın almalar yapan ITG’lerin CEO’larıyla Uluslararası 9. OSS Konferansı gerçekleştirildi. Automechanika Istanbul 2024 fuarı kapsamında bu yıl 9’uncu kez düzenlenen OSS Konferansı sektörün bütün oyuncularını bir kez daha bir araya getirdi.

“Dünyada ve Türkiye’de Otomotiv Satış Sonrası Pazarının Geleceği” temasıyla gerçekleştirilen konferans birbirinden değerli 4 konuşmacıyı ağırladı. Schaeffler Automotive Aftermarket Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Alex Mungiuri’nin moderatör olduğu konferansın konuşmacıları ise Global One Automotive Genel Müdürü Ingo Reiff, Groupauto International Başkanı ve CEO’su Guenter Weber ve ATR International AG CEO’su Warren Espinoza oldu.

 

FIGIEFA HAKKINDA:

FIGIEFA (Fédération Internationale des Grossistes, Importateurs & Exportateurs en Fournitures Automobiles / International  Federation of Automotive Aftermarket Distributors), Avrupa çapında 18 ülkeden 19 dernek ve 5 satın alma grubunu temsil etmektedir.1956’da kurulan FIGIEFA, AB ve diğer uluslararası platformlarda Otomotiv Satış Sonrası Sektöründe, serbest ve adil rekabetin korunması konusunda çalışmalar yapmaktadır. Brüksel / Belçika merkezlidir.

FIGIEFA, Otomotiv Satış Sonrası Sektöründe etkin rekabeti tesis etmek ve motorlu araç sahiplerinin araçlarını seçtikleri servislere götürerek bakım ve tamir işlemlerini gerçekleştirme hakkını savunmayı amaçlar.

Otomotiv Satış Sonrası Ürün Ve Hizmetleri Derneği 2000 yılında FIGIEFA’ya üye olmuştur. Aynı zamanda OSS Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Emirhan SİLAHTAROĞLU FIGIEFA Yönetim Kurulu’nda yer almaktadır.

Editör: Haber Merkezi